w

Historyczny wynik Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

76 inwestycji za blisko 4,7 mld zł i prawie 2 700 nowych miejsc pracy – to historyczny wynik Łódzkiej Strefy

W 2021 roku Łódzka SSE pozyskała 76 inwestycji, firmy zadeklarowały że zainwestują w Strefie blisko 4,7 mld zł i stworzą 2 698 nowych miejsc pracy. To rekordowy wynik w 25-letniej historii działalności Strefy. Dla porównania w 2020 r. strefa pozyskała 38 inwestorów, którzy zadeklarowali 1,7 mld zł nakładów i utworzenie 686 nowych miejsc pracy. W klasyfikacji łącznej, gdy pod uwagę weźmiemy trzy najważniejsze wskaźniki: liczbę inwestycji, nakłady i nowe miejsca pracy, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna osiągnęła drugie miejsce wśród stref w Polsce.

 

To był dobry rok dla rozwoju Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potwierdzają to dane, które są konkretnym dowodem zmian i tempa rozwoju. W minionym roku w ramach ŁSSE wydano76 decyzji o wsparciu inwestycji na łączną kwotę ponad 4,6 mld złotych. Dzięki temu powstało blisko 2 700 nowych miejsc pracy. ŁSSP pokazuje, ze wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju czy wykorzystanie technologii 5G w działalności może doskonale przyczynić się do rozwoju gospodarczego. Cieszę się, że strefa dla wielu przedsiębiorców z Polski i całego świata pozostaje atrakcyjnym miejscem do inwestycji  mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

 

– Spodziewaliśmy się wyniku na poziomie 40 – 50 inwestycji, a pozyskaliśmy w 2021 r. prawie 80 firm do Łódzkiej Strefy. To absolutny rekord w 25-letniej historii Strefy i wynik dwa razy lepszy niż w zeszłym roku. Blisko 70 proc. nowych przedsiębiorców to polskie firmy, głównie z sektora MŚP, co pokazuje jak dobrze działa mechanizm Polskiej Strefy Inwestycji. Mamy też kilka inwestycji na poziomie 400 mln zł i więcej, które wygenerują tysiące miejsc pracy, co będzie kluczowe dla lokalnych społeczności. Cieszy fakt, że przyciągamy nowoczesne projekty, takie jak centra usług wspólnych dla biznesu (Moderna, Wella), IT/BPO/R&D (Twilio), produkcję polimerów biodegradowalnych, czy magazyny energii. Przełoży się to na zaangażowanie specjalistów i współpracę z naukowcami w Polsce – mówi Marek Michalik, Prezes ŁSSE S.A.

 

W 2021 r. wśród nowych inwestorów nadal, tak jak w poprzednich dwóch latach, więcej jest firm polskich – blisko 70 proc. Wśród zagranicznych w 2021 r. najwięcej jest inwestorów z USA – sześciu, Niemiec – czterech, Belgii – czterech, z Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii – po dwie. Największe inwestycje przeprowadzą: Firtill Investments, który zajmuje się produkcją polimerów biodegradowalnych. Krynica Vitamin S.A. produkuje napoje oraz opakowania. Footprint Poland produkuje opakowania biodegradowalne. LPP Logistics zajmuje się usługami magazynowania, ale także produkcją. Waw11 Sp. z o.o. – to nowoczesne  data center zlokalizowane w Warszawie przez amerykański koncern. W 2021 r. w Łódzkiej SSE przeważają branże takie jak: logistyka i magazynowanie, nowoczesne usługi dla biznesu, spożywcza, chemiczna, produkcji maszyn. Jakich inwestorów i wyników spodziewa się Łódzka Strefa w 2022 r.?

 

– W 2022 r. spodziewamy się większego zaangażowania firm działających w dziedzinach związanych z ekologią, nowoczesnymi technologiami, chemicznych, farmaceutycznych czy e-commercowych. W tym roku dołączyło do nas kilka bardzo ciekawych projektów, np. firma Faradise budująca systemy magazynowania energii oparte o nowoczesne baterie, duże Data Center realizowane przez amerykańską grupę Vantage, EMCEK produkujący klatki  Faradaya czy Footprint z produkcją opakowań biodegradowalnych. Ze względu na pandemię i też trend, który ona ugruntowała zyskiwać będą firmy działające w e-commercie. W tej branży na fali jest obecnie inwestowanie w centra usług logistycznych. W 2022 r. wchodzi nowa mapa pomocy regionalnej, czyli zmienia się intensywność pomocy publicznej. To z pewnością wpłynie na decyzje inwestorów. Mamy jednak nadzieję, że odwaga inwestycyjna będzie nadal towarzyszyć przedsiębiorcom, a my będziemy mogli ich wspierać w kolejnych projektach – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

 

W Łódzkiej Strefie pojawia się coraz więcej firm usługowych, w 2021 r. dołączyli m. in. Twilio Poland z branży IT/BPO. NEOLOG, który oferuje usługi magazynowania, LPP Logistics zajmujące się usługami magazynowania i produkcją, Moderna Poland , która tworzy w Warszawie Centrum Usług Wspólnych i HFC Prestige Service Poland Sp. z o.o. (WELLA, grupa Coty) – z projektem zbudowania w Łodzi Centrum Usług Wspólnych. 

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Niedobór witamin w zimę – wzmocnij swój organizm i nie daj się chorobie!

Nietrzeźwy kierujący zatrzymany przez Policjantów po pieszej ucieczce