w

Włodzimierz Stefanowicz 1952 – 2022

Włodzimierz Stefanowicz 1952 - 2022
© UM Skierniewice | Włodzimierz Stefanowicz 1952 - 2022

27 stycznia zmarł Włodzimierz Stefanowicz, pianista i kompozytor, artysta nierozerwalnie związany i kojarzony ze Skierniewicami, laureat wyróżnienia “Parowozy Kultury”

Włodzimierz Stefanowicz z muzyką związał się od najmłodszych lat, debiutując w wieku 9 lat podczas koncertu, który odbył się w Skierniewicach. Był absolwentem Ogniska Muzycznego w Skierniewicach, Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna w Łodzi), którą ukończył w 1974 r.

Na pierwszym roku studiów wraz z kolegami z uczelni założył zespół „Bene Nati”, z którym w 1971 r. odbył trasę koncertową po Włoszech (m.in. Mediolan). W 1970 r. własną kompozycją zdobył I miejsce na Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Łodzi. W 1976 r. dołączył do zespołu „Ptaki”, z którym w tym samym roku m.in. nagrał płytę długogrającą „Wśród ptaków”, wydaną nakładem wytwórni Pronit (na płycie znajdują się trzy kompozycje Włodzimierza Stefanowicza: „Chciałbym zaśpiewać ci”, „Dziewczyna w niebieskich pończochach” oraz „Możesz mieć dwadzieścia lat). Artysta równolegle występował w zespołach akompaniujących Jerzemu Połomskiemu i Halinie Kunickiej.

Na przełomie 1977 i 1978 r. z zespołem „Ptaki”, Jerzym Połomskim, Sławą Przybylską i Haliną Kunicką koncertował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (w trasie artyści pokonali 43 000 km).

W 1978 r. wraz z „Ptakami” i Jerzym Połomskim odbył trwającą dwa i pół miesiąca trasę po europejskiej części Związku Radzieckiego. Również w 1978 r. związał się muzycznie z austriackim Big Bandem Carla Bromma. Na drodze artystycznej Włodzimierza Stefanowicza warto odnotować również: trzyletnią pracę w orkiestrze Henryka Debicha (fortepian); kilkuletnią współpracę z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, Wytwórnią Filmów Oświatowych i Wytwórnią Filmów Fabularnych (muzyk sesyjny) oraz Studiem Małych Form Filmowych „Se-ma-for” w Łodzi (muzyka ilustracyjna do kilkunastu filmów animowanych, m.in. do „Diabelskiego mostu” i cyklu 14 odcinków serii „Dorotka w Krainie Czarnoksiężnika Oz”). Pracował również w charakterze muzyka w norweskich hotelach oraz członka zespołów grających na promach odbywających rejsy po Morzu Bałtyckim.

W latach 1992-2009 pracował jako akompaniator w Szkole Muzycznej w Skierniewicach, od kilkunastu lat był także stałym współpracownikiem-akompaniatorem skierniewickiego Zespołu Wokalnego „Srebrne Arki” i solistki – Teresy Walendzik, z którymi regularnie występował na lokalnych i ogólnopolskich przeglądach artystycznego ruchu seniorów. Włodzimierz Stefanowicz w ostatnich latach systematycznie współpracował ze skierniewicką aktorką i piosenkarką – Dominiką Dawidowicz, z którą opracował i prezentował materiał z piosenkami z „Kabaretu Starszych Panów”, nakręcił kilka teledysków oraz opracował autorski materiał muzyczny.

W 2017 roku, w 60-lecie pracy artystycznej, Włodzimierz Stefanowicz otrzymał wyróżnienie “Parowóz Kultury” przyznawane przez Urząd Miasta Skierniewice.

 

źródło: UM Skierniewice

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pijany 63-latek z zakazem prowadzenia pojazdów wpadł

Imprezy firmowe w górach – jak osiągnąć szczyty integracji?