w

Ścieżka “Zakochanych w Pomaganiu”

© UM Skierniewice

Od soboty (28.06) malownicza ścieżka wokół Zalewu Zadębie nosi nazwę – “Zakochanych w Pomaganiu”.

Zakochani w Pomaganiu

“Zakochani w Pomaganiu” to nie tyle hasło, co przede wszystkim piękna idea, wokół której jednoczą się liczne akcje pomocowe, organizowane przez naszych mieszkańców. Nadanie imienia ścieżce pieszo-rowerowej wokół zalewu Zadębie, będącego rekreacyjnym sercem Skierniewic, jest symbolicznym wyrazem uznania dla Państwa – tysięcy wspaniałych ludzi, którzy dzięki niestotykanemu zaangażowaniu i ofiarności nie tylko dawali nadzieję, ale także nieśli realną pomoc.

Tablice umieszczone przy ścieżce są pamiątkami największych akcji, w jakie przez lata włączała się nasza wspólnota. To także jedyna w swoim rodzaju kronika miasta, będąca zapisem życia mieszkańców, dla których empatia i chęć niesienia pomocy są zarówno szlachetnym zobowiązaniem, jak i potrzebą płynącą prosto z serca.

Akcje charytatywne

Zakochanie w pomaganiu stało się tradycją w Skierniewicach. Dzięki licznym akcjom charytatywnym, mającym na celu wsparcie osób zmagających się z ciężkimi schorzeniami, o naszym mieście zrobiło się głośno w całej Polsce. Możemy to zawdzięczać nieustającej energii i wytrwałości naszych mieszkańców, którzy jednoczą się wokół wspólnej idei. Ostatnie lata wielokrotnie pokazały, że zaangażowanie i chęć czynienia dobra przynoszą nadzieję i potrafią czynić cuda.

Kalendarz wypełniony jest miejskimi wydarzeniami. Na większości z nich można spotkać wolontariuszy, którzy zbierają środki na konkretny cel. Minione lata obfitowały cennymi inicjatywami mieszkańców Skierniewic. Charytatywne bale noworoczne, Miasto Kobiet, WielkaMoc, Mecz Serc, Miasteczko Świętego Mikołaja czy akcje takie jak Razem dla Olka, Dzień Dziecka dla Natana, Gramy dla Wiktora Foksa – to zaledwie wybrane spośród licznych pomysłów na pomaganie, które przekłuły szlachetną ideę w czyn, a czyn – w realną pomoc.

Wspólnie podejmowane działania stały się niewyczerpalnym źródłem empatii, która ma nieocenioną wartość nie tylko dla obecnych mieszkańców, lecz także dla przyszłych pokoleń, które na fundamencie dzielenia się dobrem będą budowały przyszły świat.

Pomoc społeczna

Jednym z głównych kierunków naszego miasta jest rozwijanie infrastruktury i kompleksu prospołecznego, przeznaczonego dla osób ze specjalnymi potrzebami. Inwestycja w obiekty takie jak Dom Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy jest podyktowana o zapewnienie godnych warunków dla podopiecznych, którzy wymagają szczególnego wsparcia.

W Skierniewicach wciąż rozwijamy kolejne ważne projekty, tworząc w ten sposób kompleksową ofertę i możliwości pomocy. Wychodzimy z założenia, że inwestycja w nowoczesne obiekty jest przede wszystkim inwestycją w człowieka – w stworzenie mu odpowiednich warunków do jak najpełniejszego wyrażenia własnego potencjału.

Wiktoria Caban

Wiktoria Caban, skierniewiczanka, jest osobą wyjątkową, niezwykle pogodną, radosną i ambitną. Choć na co dzień zmaga się z poważnymi ograniczeniami, nie brakuje jej energii i woli walki. To prawdziwa bohaterka. Wiktoria urodziła się jako wcześniak, co spowodowało, że cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. W swoim młodym życiu przeszła więcej niż niejeden dorosły człowiek.

Codzienna walka Wiktorii i jej rodziców o przywrócenie dziewczynce jak największej sprawności stała się dla skierniewiczan symbolem prawdziwego heroizmu i determinacji oraz pięknym przykładem na to, że wielkie serce, odwaga i radość życia potrafią przezwyciężać niespotykane trudności.

Strefa Świadomych Emocji

Strefa Świadomych Emocji to pilotażowy w skali kraju projekt, mający na celu zwiększenie świadomości emocjonalnej wśród mieszkańców miasta. Powstawał tuż po wiosennej fali pandemii koronawirusa, w połowie 2021 roku. Wtedy to specjaliści głośno mówili o narastających natury psychologicznej, spowodowanych pandemiczną izolacją, zdalną nauką oraz ogólnym zdrowotnym zagrożeniem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Dzięki współpracy ze specjalistami: psychologami, pedagogami, terapeutami, rehabilitantami, logopedami i trenerami miasto wypracowało szereg działań oraz przede wszystkim pomogło zwrócić uwagę, jak ważne w życiu jest zdrowie psychiczne i świadomość emocjonalna.

Skierniewice dla Ukrainy

Brutalna napaść Rosji na Ukrainę przyniosła tragiczne skutki dla naszych wschodnich sąsiadów. Zniszczone miasta, cierpiąca ludność cywilna, braki w zaopatrzeniu, miliony kobiet i dzieci usiłujących uciec przed wojną – to obrazy będące dramatyczną pamiątką tamtych dni. Skierniewice błyskawicznie zareagowały na sytuację, niosąc pomoc tysiącom uchodźców. W ekspresowym tempie udało się przekształcić miejskie obiekty w miejsca tymczasowego zakwaterowania. Uruchomiono także Centralny Magazyn Zbiórki, w którego tworzenie od początku włączyli się skierniewiczanie. Młodzież i dzieci trafili do naszych szkół, mając zapewnione wsparcie specjalistów, wolontariuszy i służb mundurowych. Akcja realizowana w naszym mieście nie miała granic. Skierniewicką zbiórkę wsparli Holendrzy, Anglicy, Niemcy oraz Francuzi, którzy wysłali do naszego miasta transporty pełne darów. Okoliczności wymagały ogromnego wysiłku i zaangażowania, a mimo to umocniły więź, która nas łączy. Kompleksowa, skuteczna pomoc dla Ukrainy pokazała, że my, skierniewiczanie, tworzymy dojrzałą i odpowiedzialną wspólnotę.

Przyjaciele zwierząt

Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Wiedzą o tym skierniewiczanie, którzy są ludźmi o ogromnych sercach. Od lat w mieście prowadzone są akcje z myślą o czworonogach. Dbają o to między innymi wolontariusze z Fundacji Pomocy Zwierzętom Roka, którzy regularnie organizują zbiórki karmy, happeningi i biorą udział w miejskich wydarzeniach, promując przy okazji adopcję zwierzaków.

Samorząd w sposób szczególny wspiera rozwój skierniewickiego schroniska, przekazując znaczne środki z budżetu na poprawę warunków bytowych podopiecznych placówki. Chodzi między innymi o budowę nowych boksów, aby każdy zwierzak mieszkający w schronisku miał swój własny kąt. W mieście przywiązujemy ponadto dużą wagę do jakości karmy podawanej naszym zwierzakom oraz do należytej opieki weterynaryjnej.

Akcje na rzecz czworonogów cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród mieszkańców miasta. Doceniamy rolę, jaką „bracia mniejsi” odgrywają w naszym życiu, dlatego na każdym kroku staramy się okazywać należną im miłość i szacunek.

Pandemia koronawirusa

Pandemia koronawirusa przejdzie do historii jako zdarzenie, które wstrząsnęło światem. Wszyscy pamiętamy dramatyczne informacje płynące z mediów czy niepewność wywoływaną kolejnymi ograniczeniami i procedurami sanitarnymi. W szczególnie trudnym położeniu znalazły się osoby starsze, chore i samotne. Z pomocą ruszyli skierniewiczanie – służby, organizacje, osoby prywatne – aby wspierać potrzebujących nie tylko zaopatrzeniem w żywność, materiałami ochronnymi, a czasem po prostu kontaktem i dobrym słowem. Do placówek ochrony zdrowia systematycznie trafiał sprzęt i wyposażenie niezbędne do codziennej pracy.

Kluczowe w walce z pandemią były rozwiązania systemowe, które w mieście zostały wprowadzone bardzo szybko, co przełożyło się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i zminimalizowanie ryzyka tworzenia się nowych ognisk koronawirusa. Miesiące zmagań z pandemią, choć niezwykle trudne, pokazały, że skierniewiczanie kolejny raz zdali egzamin z pomagania, a ich wrażliwość na problemy drugiego człowieka stała się pięknym świadectwem naszej obywatelskiej dojrzałości.

źródło: UM Skierniewice

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Muzyczne Śniadania 2022 wracają do Parku Miejskiego

Ósemka w czołówce Młodzieżowych Mistrzostw Polski w koszykówce 3×3