w

Czytamy coraz więcej książek. MBP podsumowała rok 2021

Czytamy coraz więcej książek. MBP podsumowała rok 2021
© UM Skierniewice | Czytamy coraz więcej książek. MBP podsumowała rok 2021

Budujące informacje napływają z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach, która podsumowała kolejny rok działalności. Okazuje się, że skierniewiczanie coraz chętniej sięgają po książkę. W 2021 roku wypożyczyliśmy ponad 189 tys. pozycji.

Z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że z roku na rok Polacy coraz chętniej czytają książki. Skierniewice wpisały się w ten ogólnopolski trend, potwierdzając, że coraz częściej wybierają taki sposób spędzania wolnego czasu. Świadczą o tym liczby osiągnięte w minionym roku, a przedstawione przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Okazuje się, że MBP przez 365 dni zyskała 369 czytelników, dzięki czemu liczba zarejestrowanych użytkowników wzrosła do 7 706. Dodatkowo skierniewickie placówki były odwiedzane 125 529 razy, a mieszkańcy wypożyczyli łącznie 189 436 książek, czasopism czy zbiorów audiowizualnych.

Warto dodać, że w 2021 roku biblioteki były otwarte przez 296 dni. W tym czasie skierniewickie placówki poza tradycyjną działalnością, realizowały różnorodne projekty, w tym te zgłoszone do skierniewickiego budżetu obywatelskiego – „Skierniewiczanie czytają ebooki bez limitu- kontynuacja”. Chodzi tu o platformę Legimi, która stała się bardzo popularna i wygodna, szczególnie w czasach panującej pandemii. W ramach zadania 1692 osoby wypożyczyły prawie 22 820 książek elektronicznych, a miesięczna średnia przekazywanych kodów dostępu wyniosła – 141. Biblioteka zrealizowała także trzy inne projekty, dwa z nich były finansowane ze środków MKiDN –”Bądź genialny – czytaj wiersze” i „Ludzkie/nieludzkie. Świat według Lema”, w których łącznie wzięło udział 6262. Ostatni „Sieć na kulturę w podregionie skierniewickim” – dofinansowało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nowości wydawnicze i remonty

Otwarte biblioteki to nie jedyny przepis na sukces. Skierniewicki placówki zadbały w ostatnim czasie o dużo nowości wydawniczych. Tylko w 2021 roku kupiono 3 082 książki, 75 audiobooków oraz dostęp do pozycji elektronicznych za 100 tys. zł (w tym 20 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wskaźnik zakupu książek na 100 mieszkańców wyniósł 6,46 wol. Warto dodać, że to nie tylko książki tradycyjne i ebooki. Od połowy lutego w filii numer 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach będzie można wypożyczyć sześć czytników, z czego trzy oprócz możliwości czytania ebooków, będą miały także funkcję odtwarzania dźwięków.

Rok 2021 to też odnowione wnętrza Filii nr 1 i Oddziału dla Dzieci (wartość ok 100 tys. zł). Prócz prac remontowych, zadbano także o doposażenie w niezbędny sprzęt komputerowy i multimedialny m. in.: 6 stanowisk komputerowych i wzmacniacze sygnału wi-fi, urządzenie wielofunkcyjne, projektor, ekran. Wymieniono także krzesła i stoliki.

 

źródło: UM Skierniewice

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Żaluzje wewnętrzne plisowane do pokoju wielofunkcyjnego

Jest Kontrakt, dzielimy pieniądze z UE