w

[ZDJĘCIA] Samorządowcy rozmawiali w Skierniewicach o drugiej edycji Polskiego Ładu

Samorządowcy rozmawiali w Skierniewicach o drugiej edycji Polskiego Ładu
© UM Skierniewice | Samorządowcy rozmawiali w Skierniewicach o drugiej edycji Polskiego Ładu

Samorządowcy z Województwa Łódzkiego rozmawiali w Skierniewicach o Drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Na konferencji spotkał się z nimi m.in. Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.

Miniony piątek w kontekście Rządowego Funduszu Polski Ład był dla Skierniewic co najmniej z dwóch powodów wyjątkowy. Po pierwsze, to właśnie Miasto Skierniewice stało się miejscem spotkania, w którym samorządowcy dyskutowali o kolejnej edycji funduszu. Po drugie, tego dnia miasto ogłosiło przetarg na modernizację stadionu miejskiego przy ulicy Pomologicznej. To ogromne zadanie nie byłoby możliwe w takim zakresie, bez środków pozyskanych w pierwszej edycji programu.

W trakcie merytorycznego spotkania z samorządowcami dyskutowano nie tylko o perspektywach kolejnego rozdania środków, ale także o dobrych praktykach i wnioskach, które płyną z pierwszej edycji. Jak podkreślał wiceminister Waldemar Buda, absolutna większość samorządów złożyła wnioski i pozytywnie zakończyła proces aplikowania o nie.

– Tak chcieliśmy rozstrzygać i rekomendować Panu Premierowi, żeby rzeczywiście beneficjentów było jak najwięcej, żeby wniosków odrzuconych było jak najmniej i żeby ostatecznie większość naszych mieszkańców odczuła to pozytywnie – podkreślał Waldemar Buda.

Na spotkaniu obecny był także Wojewoda Łódzki Tomasz Bocheński, który zaznaczył, jak ważnym inwestycyjnym zastrzykiem dla województwa są wszystkie programy, które przechodzą przez administrację rządową, a których beneficjentami są mieszkańcy łódzkiego.

– Pierwszy nabór Polskiego Ładu to jest 1 mld 850 mln złotych dla samorządów województwa łódzkiego. Jeżeli dodamy do tego inne programy, takie jak Fundusz Dróg Samorządowych czy program Maluch+ to rocznie na twarde inwestycje w naszym województwie trafia grubo ponad 2 mld złotych – podsumowywał Wojewoda.

Na skierniewickim spotkaniu oprócz samorządowców i przedsiębiorców byli także parlamentarzyści Senator Rafał Ambrozik oraz inicjator konferencji Poseł Grzegorz Wojciechowski, który podkreślał ważny lokalny wymiar Polskiego Ładu. Według Posła ogromnie ważne jest skonfrontowanie lokalnych wizji rozwoju w gminach z finansowymi możliwościami, które zapewnia Program Inwestycji Strategicznych.

– Cieszymy się, że to spotkanie odbyło się w Skierniewicach i dziękuję za tę inicjatywę Panu Posłowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu. Ogromnie ważne jest to, by o tych centralnych programach rozmawiać właśnie w samorządach, które są ich beneficjentami. Jestem przekonany, że merytoryczna wiedza Wiceministra Waldemara Budy oraz przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego przyda się nam w procesie aplikowania do drugiej edycji funduszu – podsumowywał po spotkaniu Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk .

Druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych potrwa od 28 grudnia 2021 roku do 15 lutego 2022 r. Do samorządów trafi łącznie ok. 20 mld zł.

 

źródło: UM Skierniewice

 

 

Samorządowcy rozmawiali w Skierniewicach o drugiej edycji Polskiego Ładu
© UM Skierniewice | Samorządowcy rozmawiali w Skierniewicach o drugiej edycji Polskiego Ładu

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pijany spowodował kolizję na autostradzie

Kierował fiatem mając 2 promile