w

Policja informuje o pozytywnych skutkach nowego taryfikatora

1 stycznia 2022 roku została znowelizowana ustawa Kodeks Wykroczeń oraz Rozporządzenie w sprawie wysokości mandatów karnych. Nowy taryfikator przewiduje m.in. wyższe mandaty dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Spadek ilości wykroczeń w tym zakresie świadczy, że podwyżki kwot mandatów w sposób pozytywny zadziałały na wyobraźnie kierowców.

 

 

Skierniewiccy policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jednym ze sposobów jest ujawnianie piratów drogowych, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Wraz z wejściem w życie nowych  stawek grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych, można zauważyć spadek wykroczeń z tym związanych na terenie Skierniewice i powiatu skierniewickiego. W ubiegłym roku do 18 stycznia mundurowi ujawnili 188 przypadków niestosowania się do dozwolonej prędkości. W analogicznym okresie bieżącego roku tych wykroczeń jest 104. Widać też spadek kolizji, których przyczyną było niedostosowanie prędkości. W tym roku było ich 12 a rok temu takich zdarzeń było 15.

Liczby jasno wskazują, że perspektywa zapłaty kilkusetzłotowego a nawet kilkutysięcznego mandatu pozytywnie zadziałały na wyobraźnie kierowców co spowodowało zdjęcie nogi z gazu. Mundurowi zauważają, że spadła liczba  przypadków przekraczania dozwolonych prędkości, jak również zakres ich przekraczania. Zdecydowana większość to przekroczenie prędkości nie więcej niż o 20 km/h.

Wzrost bezpieczeństwa na drogach cieszy, jednak policja zawsze apeluje abyśmy przede wszystkim kierowali się rozsądkiem i ostrożnością a nie tylko możliwymi skutkami finansowymi.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:
•    do 30 km/h – do 400 zł
•    od 31 do 40 km/h – co najmniej 800 zł
•    o 41-50 km/h – 1000 zł
•    o 51-60 km/h – 1500 zł
•    o 61-70 km/h – 2000 zł
•    o 71 km/h i więcej – 2500 zł.

 

źródło: KMP Skierniewice

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bezpieczeństwo dziecka podczas ferii zimowych – kilka cennych wskazówek dla rodzica

Premier wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni