w

Zbiórka elektrośmieci w powiecie skierniewickim 2021

W drugiej połowie września we wszystkich gminach powiatu skierniewickiego przeprowadzona zostanie zbiórka elektrośmieci. Akcja ta będzie okazją nie tylko do pozbycia się starego sprzętu AGD i RTV ale też do otrzymania w zamian sadzonki tradycyjnej polskiej odmiany drzewka owocowego.

– Z tym zamiarem nosiliśmy się od dawna – mówi wicestarosta Tadeusz Grotkowski. – Teraz w porozumieniu z firmami, które specjalizują się w odbiorze elektrośmieci postanowiliśmy rozpocząć akcję, która na terenie powiatu będzie odbywać się w trzy kolejne soboty. Rozpoczniemy 25 września, a potem pierwsze dwie soboty października.

Scenariusz zbiórki jest bardzo prosty. We wcześniej podanych godzinach w centralnym miejscu danej gminy będzie ustawiony samochód, do którego mieszkańcy będą zwozić zużyty sprzęt. Za oddane urządzenia, typu: telewizory, kuchenki mikrofalowe, radioodbiorniki, lodówki, pralki itp. każdy mieszkaniec otrzyma sadzonki tradycyjnych polskich odmian drzew owocowych.

Starostwo Powiatowe na zakup „starodrzewia” przeznaczy 30 tys. zł. Oprócz drzewek będą również przygotowane inne rośliny. – W ten sposób chcielibyśmy odtworzyć w naszych ogrodach i sadach polskie jabłonie, grusze i śliwy. Przypomnieć, jak smakują, i co najważniejsze i warte podkreślenia są to odmiany odporne na choroby. Od setek lat rosły na naszych terenach, przez co nabrały odporności na choroby i mróz – przekonuje wicestarosta.

Wstępnie ustalono, iż 25 września zbiórka będzie przeprowadzona na terenie gmin: Głuchów, Słupia, Godzianów i Lipce Rejmotowskie.

– Taka „mapa drogowa” akcji pozwoli na skonsolidowanie tego przedsięwzięcia pod kątem geografii naszego powiatu – mówi wicestarosta. – Wyjątkiem będzie gmina Skierniewice, gdzie – ze względu na kształt będą usytuowane dwa punkty. Dzięki temu mieszkańcy Żelaznej nie będą musieli jechać np. do Mokrej Lewej i na odwrót.

Zbiórka elektrośmieci będzie miała jeszcze w tym roku swą kontynuację przed Bożym Narodzeniem. Wtedy to, za zużyte urządzenia będzie można otrzymać choinkę. Jednak w tym przypadku cała akcja będzie prowadzona w Skierniewicach.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Z dwoma promilami za kierownicą

Jechał wężykiem ciężarówką. Miał ponad 3,5 promila(Otwarta lista) (0 zgłoszeń)